Konvertering av koordinater
Lagt inn: ons 06 feb 2008 15:06
Hei, jeg tror dette har vært omtalt i andre fora for lenge siden, men jeg har ikke notert meg noe nyttig verktøy og spør derfor (igjen?): Hvor kan jeg finne et verktøy som kan konvertere koordinater?
Selv bruker jeg (dvs min gps ) formatet som MapSource-programmet kaller følgende nederst på kartsiden:
hddd*mm.mmm' (WGS 84)
(og der stjernen egentlig skal være et gradtegn, som jeg ikke finner på pc-en her og nå). Da vil posisjonen for en geocache eller et annet punkt i verden skrives ca slik hos meg: N 60 01.482 E10 50.311.
Når jeg leter opp noe på f.eks Skiforeningens nettsider, ser jeg at de skriver posisjonene slik: 6661074 N, 592116 Ø (på http://www.skiforeningen.no/markadb/showpoi.cgi?id=3).
Da er det at jeg går i surr... For den måten å skrive koordinatene på finner jeg ikke igjen, f.eks i tabellen nederst på http://www.milvang.no/gps/gpsconv/gpsconv.html (selv om øverste linje i tabellen kan ligne, men der er det syv sifre i øst-posisjonen), eller, såvidt jeg kan se, i MapSource-programmet mitt.
Hvis dere gamle veteraner stønner oppgitt nå, får dere ha meg unnskyldt, men jeg har tydeligvis litt vondt for det...
(på den annen side, det hender jeg er først ute på andre måter )
Selv bruker jeg (dvs min gps ) formatet som MapSource-programmet kaller følgende nederst på kartsiden:
hddd*mm.mmm' (WGS 84)
(og der stjernen egentlig skal være et gradtegn, som jeg ikke finner på pc-en her og nå). Da vil posisjonen for en geocache eller et annet punkt i verden skrives ca slik hos meg: N 60 01.482 E10 50.311.
Når jeg leter opp noe på f.eks Skiforeningens nettsider, ser jeg at de skriver posisjonene slik: 6661074 N, 592116 Ø (på http://www.skiforeningen.no/markadb/showpoi.cgi?id=3).
Da er det at jeg går i surr... For den måten å skrive koordinatene på finner jeg ikke igjen, f.eks i tabellen nederst på http://www.milvang.no/gps/gpsconv/gpsconv.html (selv om øverste linje i tabellen kan ligne, men der er det syv sifre i øst-posisjonen), eller, såvidt jeg kan se, i MapSource-programmet mitt.
Hvis dere gamle veteraner stønner oppgitt nå, får dere ha meg unnskyldt, men jeg har tydeligvis litt vondt for det...
(på den annen side, det hender jeg er først ute på andre måter )