Jeg tror historien sto på trykk sommeren 1968.
Jeg har bladet på hytta, og kan komme tilbake med detaljer om det er av interesse.
Donald-mystery mottas med stor entusiasme
Konvertering av koordinater
Otto Milvang
Re: Konvertering av koordinater
Ja, Donald mysterier er morsomme, kanskje noen med firkantede egg?
Re: Konvertering av verserim
Etter å ha lest opp alle innlegg siste uke (inkludert en bedrøvlig tråd om Janteloven) kan jeg glede Donalister om at jeg har har gravd meg ned i Donald-biblioteket på hytta. På Norsk heter historien "Albatross Alt" og kom ut 21. juni 1967 (Blad nr 25). Donald leser seg opp til en konkurranse hvor han kan vinne et cruice (hvor Dolly og Anton allerede har ått biletter). Han er helt omtåket etter døgns lesing og han får spørsmålet om å gjengi de to siste linjer i tyvende vers fra diktet "Den gamle sjømann", og han svaret omtåket "Jeg føler skjebnen truem fom med min pil å bue, jeg skjøt en albatross". Svaret var riktig og han kom med på laveste klasse.PPJ skrev:Jeg har historien hjemme etellerannetsted, og rimet har sittet i skallen i ca 40 år:ninad skrev:Du har rett, Pål, det er albatross. Det må ha blitt vridd i mitt eget hode, muligens som et munnhell i familien. Jeg har forespurt Donaldkjennere, og fikk bl.a. denne bakgrunnen for hele replikken:
"Poenget er jo at dette er Donalds forvirrede gjengivelse av Coleridges "The rime of the ancient mariner", som i sin tur antakelig er sterkt inspirert av opiumsbruk, og uendelig langt og merkelig.
God save thee, ancient Mariner!
From the fiends, that plague thee thus!
--Why look'st thou so ?
--With my cross-bowI shot the ALBATROSS"
Donaldhistorien handler om et veddemål om hvor langt båten vil seile i løpet av et døgn.
"Jeg føler sjebnen true, for med min pil og bue, jeg skjøt en albatross", men jeg mener å huske at Donald virret seg inn i flere varianter ut over i rutene.
Om denne episoden er nevnt i "Donaldismen" husker jeg ikke ....
Otto Milvang
Re: Konvertering av koordinater
Donaldismen til tross. Skiforeningen surrer, det kan ligne UTM, men er det ikke. Riktig UTM-koordinater skrives 32V E0592116 N6661074. UTM er et koordinatsystem og x-koordinaten oppgis før y-koordinaten (På "militært" (MGRS) er posisjonen 32V NM 9211661074 og da er det fordømt viktig å ha riktig rekkefølge på x og y her....). I motsetning til lengde/bredde angivelse hvor nordlig bredde angis først, slik at dette stedet også f.eks. kan benevnes N60°04'35.1'' E010°39'19.5''.ninad skrev: Når jeg leter opp noe på f.eks Skiforeningens nettsider, ser jeg at de skriver posisjonene slik: 6661074 N, 592116 Ø (på http://www.skiforeningen.no/markadb/showpoi.cgi?id=3).
Re: Konvertering av koordinater
GPS-en kan. I hovudmenyen på GPS-en (CSx60):ninad: Hvor kan jeg finne et verktøy som kan konvertere koordinater?
[Menu] [Menu] Oppsett / Enheter / Posisjonsformat [Enter]. Vel UTM/UPS med fire piltast opp. [Enter]
Klikk [Mark] for å leggja inn nytt/nye punkt eller [Find] for å henta fram eksisterande.
Til slutt endrar eg oppsettet att ved same prosedyre som i stad, men denne gongen med fire piltast nedover, til hddd*mm.mmm'.
Litt tungvindt, kanskje, men GPS-en er ofte med på tur, medan PC-en er heime, evt. avskrudd(?).
Eg har òg brukt http://www.jeeep.com/details/coord/index.html.
Re: Konvertering av koordinater
Jepp, samtidig så vil også gislink.no m.fl. har (UTM)koordinatene med nord først når du velger zoom til koordinater. Det er synd at slike "offisielle" sider også gjør dette feil, det er med på å forsterke inntrykket blant menigmann om at det er den feile måten som er rett.berntm skrev:Donaldismen til tross. Skiforeningen surrer, det kan ligne UTM, men er det ikke. Riktig UTM-koordinater skrives 32V E0592116 N6661074. UTM er et koordinatsystem og x-koordinaten oppgis før y-koordinaten (På "militært" (MGRS) er posisjonen 32V NM 9211661074 og da er det fordømt viktig å ha riktig rekkefølge på x og y her....). I motsetning til lengde/bredde angivelse hvor nordlig bredde angis først, slik at dette stedet også f.eks. kan benevnes N60°04'35.1'' E010°39'19.5''.ninad skrev: Når jeg leter opp noe på f.eks Skiforeningens nettsider, ser jeg at de skriver posisjonene slik: 6661074 N, 592116 Ø (på http://www.skiforeningen.no/markadb/showpoi.cgi?id=3).
-
- Nybegynner
- Innlegg:1
- Registrert:lør 23 okt 2010 23:27
Re: Konvertering av koordinater
-leste storien sist for omlag 20 år sia...mener å huske at han forvirret sa vondt i hue fordi han nettopp hadde skutt ned en albatross med en gammeldags vacuumkopp,albatrossen traff ham da selvfølgelig midt i knotten..derav hodepinen...
Se, jeg kan sykle uten hode
Donald har jo hatt "hell" i andre spørrekonkurranser, en klassiker er jo den som slutter med "Se, jeg kan sykle uten hode!".